💡 Objednejte si vzorník dekorů vinylových podlah >> ZDE 💡

Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
8:00 - 16:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nepropásněte akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit

  1. Úvod
  2. Tipy a rady
  3. WPC Terasa - Návod
Výpočet potřebného množství WPC prken a montážní návod
 

Výpočet množství - orientační

Orientačně se počítá:1 prkno wpc má plochu 0,399 m2, čili na terasu s plochou 20 m2 (5m 4m) budete potřebovat 51 prken. Je potřeba si dobře promyslet směr pokládky a počítat také s prořezem, kdy se běžně připočítává 10 % k celkové zakázce. Tento výpočet je pouze orientační, pokud máte přesně rozmešlenou pokládku a skladbu jednotlivých prken lze si spočítat počet prken přesněji. Pro příklad máme terasu širokou ideálně 2,85 m dlouhou 2,9 m. Při námi dodávaných prknech rozměru 2,85 m délky a šířky vyjde přesně 20 prknen do délky 2,9 m. Jedno prkno je široké 14 cm + připočítáme spáru 5 mm ,která se i každého prkna opakuje(zajistí automaticky wpc klip). Počítáno 0,145 m x 20 prken = 2,9 m. Podkladní hranoly se počítají obdobně, přibližně jeden podkladní hranol se počítá na 1m2. Také je potřeba u podkladních hranolů promyslet, kde budou na sebe navazovat prkna. Na těchto místech musejí být hranoly na krajích prken ,aby se zamezilo prošlápnutí a naopak byla terasa v místě spojů pevná. Vymezovací klip bude umístěn na každém hranolu po 30 až 35 cm, což je přibližně 10-13 vymezovacích klipů na jedno prkno(záleží na hustotě podkladních hranolů). 

Pro příklad: pro terasu 20 m2 budete pořebovat 51 prken +10 % (prořez), což je 56 prken, 728 kusů vymezovacích klipů s vruty. U podkladních hranolů je potřeba počítat s tím, že na některých místech je pokládka zdvojena a to tam, kde navazují prkna k sobě na délku. V těch místech bude potřeba více plastových vymezovacích klipů.

Pokud si nejste jisti, pošlete dotaz na info@vynilor.cz a my Vám pomůžeme s výpočtem. Mějte připraven rozměr terasy a promyšlený směr pokládky. Co nejvíce infomací pošlete, tím lépe Vám budeme schopni poradit.

Terasové prkno WPC  
materiálumělé dřevo WPC
rozměry140 x 25 x 2850 mm
barvaCoffee, Chocolate, Antracit(Dark grey, Teak, Redwood

MONTÁŽNÍ NÁVOD

Terasa se pokládá na štěrkové lože, které je ohraničeno betonovými obrubníky. Nejprve si zhutněte prostor budoucí terasy a poté zabenujte obrubníky v místě požadové terasy. Betonové obrubníky nechte vyzrát před dalším hutěním terénu. Štěrkové lože samo působí jako drenážní systém musí bý však správně zhutěno několikrát a po vrstvách. Šterkové lože je potřeba zhutnit vibrační deskou nejméně o váze 400kg. První vrstav by měla mít frakci 16-32 mm. Druhá vrtsva by měla mít frakci 4-8mm. Každou vrtsvu je potřeba zhutnit vibrační deskou ,aby se zamezilo případnému sesedání zeminy a poté i terasy. Na zhutěné štěrkové lože přijde nejlépe geotextílie 300 g/m2, aby Vám v budoucnu neprorůstala tráva skrz prkna. Před položením geotextílie je mít již perfektně připravaný a srovnaný podklad.

Na geotextílii uložte betonové dlaždice síly 5 cm nebo obrubníky síly 5 cm tak, aby na ně byla možná instalace podkladních hranolů v šíři 30 cm - 35 cm. Nosiče by se měly pokládat rovnoběžně se spádem terasy. Je důležité dodržet vzdálenost mezi podkladními hranoly max. 300-350 mm. WPC prkna se montují ve spádu 1,5 %. Čili tento sklon znamená 1,5 cm na jeden délkový metr terasy. Dodržujte požadovaný spád především s ohledem na montáž dutých WPC prken , kde musí být voda odváděna kontinuálně.

Po umístění betonových dlaždic, můžete přistopupit k instalaci podkladních hranolů samotných. Nezapoměňte na 1 cm dilataci podkladních hranolů od zdí stavby tak aby mohli hranoly pracovat při změnách teplot. Označte si díry, kde budete kotvit podkladní hranoly k dlaždicím. Vyvrtejte otvory pro hmoždinky v hranolech i dlždicích. Hmoždinky umístěte do dlaždic a přišroubujte hranoly na pevno. Použijte hmoždinky a šrouby z naší nabídky. Pod podkladní hranoly umístěte vyrovnávací podložky z gumy. Zabrání tak nepříjemnému klapání a také trvalému zamokření podkladních hranolů. Tato fáze je velice důležitá ,zamezíte hromadění vody pod terasovými hranoly. Podkladní hranoly vždy umístěte na vodě odolných podložkách a tím docílíte ideálnímu odtoku vody pod terasou. Po instalaci wpc podkladních hranolů jsou na řadě start klipy.

Přišroubujte start klipy na podkladní hranoly a přiražte natěsno první wpc prkno. Je důležité neustále kontrolovat požadovaný spád, směr a srovnávat nosiče tak, aby vše bylo dobře podložené. Poté, co se přirazí první prkno, se ze směru pokládky přišroubují vymezovací wpc klipy a to tak, že na každý podkladní hranol přijde jeden, můžeme přirazit další prkno. Pro lepší montáž použijeme sadu svěrek, pomocí kterých si prkna stáhneme k sobě. Vymezovací wpc klipy nám dělají požadovanou rovnoměrnou spáru 5 mm. Nezapomínejme dělat dilatační spáru v místě, kde se prkna napojují na sebe po krátké straně. Je to z důvodu smršťování a rozpínání materiálu při změně teplot. Doporučuje se 5 mm minimálně. 

Nářadí: pokosová pila, speciální svěrky, aku vrtačka, vrtáky. Ukončovací lišta se přichytává pomocí např. nerez. vrutů, kde si předvrtáte otvor 4 mm a vrut zahloubíme tak, aby hlavička nekoukala.

Pro názornost přikládáme montážní fotografie.

 

 

Věnujte také zvláštní pozornost uložení wpc terasových prken a hranolů poté, co Vám jej přepravce doručí. WPC prkna a hranoly mějte na vyrovnaném podkladu, aby nedošlo k jejich prohnutí před začátkem instalace. 

 

Na obrázku je vidět montáž start klipů při zakládání prvního terasového prkna a montáž vymezovacíh wpc klipů.

 

Po prvním nainstalovaném prknu můžete začít instalovat vymezovací klipy. Poté další prkno přiražte na doraz k prvnímu, takto postupujte dále. Můžete také využít montážní variantu, kdy vymezovací klipy přišroubujete než přirazíte druhé prkno. Použijte svěrky, abyste měli rovnoměrnou spáru.

Dodržujte šířku mezi hranoly 30 - 35 cm, aby nedocházelo k prohnutí a výsledná terasa byla nosná.

Mezi prkny dodržujte 5 mm rozestup. Mezeru Vám přesně vymezí nas vymezovací klip k tomu určený.

Pokud to pohledově ukončená terasa z boku vyžaduje můžete také instalovat boční prkna(bočnice) v příslušné barvě. 

Nakonec použijte ukončovací profily ve tvaru L tak ,aby zakončili Vaše terasu pohledově a schovali spoj prken a bočnice. 

 

 

Nepropásněte akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit
Bankovní spojení

Číslo účtu: 2601808530/2010 (Fio banka)

IBAN: CZ3020100000002601808530
SWIFT / BIC kód: FIOBCZPPXXX

Kontakty
8:00 - 16:00
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.